Techniki druku — podział i rodzaje. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Obecnie nadruki pojawiają się na rozmaitych przedmiotach. Bardzo często firmy w celach reklamowych stawiają na przedmioty z nadrukowanymi grafikami, które stanowią bardzo dobry i długotrwały sposób reklamowania swojej działalności. Również nadruki ozdobne pojawiają się na kubkach, długopisach czy koszulkach, ponieważ mogą one całkowicie odmienić charakter jakiegoś przedmiotu. Okazuje się jednak, że technik druku jest kilka, a to jaką należy wybrać, zależy od kilku istotnych czynników. W tym artykule postaramy się przedstawić jakie techniki druku są obecnie popularne na rynku i podpowiemy, która z nich będzie najlepsza w danym momencie.

Tradycyjna czy cyfrowa technika druku?

Przed przystąpieniem do realizowania jakiegoś nadruku, trzeba zdecydować o technice, w jakiej będzie on wykonany. Każda z dostępnych i powszechnie stosowanych technologi nieco się od siebie różni, przez co w zależności od zlecenia może okazać się, że jedna sprawdzi się lepiej, a druga gorzej. Najczęściej stosowane są tradycyjne techniki, które odznaczają się wysoką jakością przy niskich kosztach. Druk cyfrowy nie ustępuje jednak pod względem zalet, ponieważ jest przede wszystkim wygodny, a wzory do nadrukowywania mogą być z łatwością przesłanie drogą cyfrową.

Druk tradycyjny

Tradycyjna metoda druku jest obecnie nadal powszechnie wykorzystywana w skali przemysłowej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ otrzymywane produkty cechują się wysoką jakością przy niskich kosztach jednostkowej produkcji. Oznacza to, że dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dużej ilości produktów, takie rozwiązanie będzie opłacalne, ponieważ im większa ilość nadruków do wykonania tym koszty będą mniejsze. Szczególnie ciekawy jest tampodruk, który umożliwia nanoszenie grafik na nawet powierzchnie o skomplikowanych kształtach. Farba jest bowiem w tej technice nanoszona na elastycznym stemplu, który dobrze dopasowuje się do powierzchni. Najczęściej technikę tą stosuje się przy ceramice, tworzywach sztucznych oraz metalach.

Druk offsetowy i sitodruk

Do produkcji dużej ilości ulotek lub broszur nada się lepiej druk offsetowy, ponieważ pozwala on nakładać wzory o różnego rodzaju skomplikowanej strukturze bez utraty jakości. Nawet bardzo małe wzory w tej technice wychodzą dobrze, gdy chcemy je nadrukować na swego rodzaju ulotkę. W tej technologi pigmenty są przekazywane z palety CMYK na specjalne arkusze przy pomocy obciągów bezpośrednio przymocowanych do wałów, które odpowiedzialne są za nakładanie nadruków. Alternatywą dla tej technologi jest sitodruk, który pozwala tworzyć wysokiej jakości nadruki na odzieży.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy daje duże możliwości pod względem osiągania ciekawych i niestandardowych kolorów. Jednym z bardziej popularnych rodzai tego druku jest termodruk cyfrowy. Tak naprawdę jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy nanieść grafikę na zeszyty lub notesy. Cały proces opiera się na podgrzewaniu i odbijaniu grafiki na konkretnej powierzchni. W tej technice można uzyskać nadruk, który swoją powierzchnią będzie nieco odbiegał od innych. Chodzi konkretnie o możliwość uzyskania metalicznego efektu na powierzchni.

Druk solwentowy

Druk solwentowy to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących wykonać baner, bilbord lub folię samoprzylepną. Odporny jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Cyfrowy druk tego rodzaju nadaje się także dobrze do wykonywana nadruków na odzieży. Technologa solwentowa jest przede wszystkim chwalona za to, że bardzo dobrze odwzorowuje pierwotny projekt. Przy tym wszystkim jest ona opłacalna nawet przy pojedynczych projektach, ponieważ nie generuje gigantycznych kosztów.

Dowiedz się Więcej

 

Kategoria: drukarki fiskalne

You may also like...