Profesjonalny wygląd Twojej pracy dyplomowej – na co zwrócić uwagę?

Chlubą każdego studenta jest dobrze napisana praca dyplomowa, ale nie tylko treść ma znaczenie. Estetyczna i starannie zaprojektowana oprawa to swoista wizytówka, której zadaniem jest wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia w odbiorcy. Jak powinna wyglądać oprawa prac dyplomowych, na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj ten praktyczny poradnik i wybierz idealnie dopasowaną oprawę!

Oprawa prac – miękka czy twarda, na co się zdecydować?

Możesz zdecydować się na najbardziej popularne rozwiązanie, czyli oprawę twardą. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że doskonale zabezpiecza zawartość. Możesz zdecydować się na różne kolory i rozmiary, w zależności od tego jaka jest gramatura papieru. W przypadku niewielkich dokumentów taka oprawa może być wydana niemal natychmiast. Pamiętaj, że na odbiór nietypowych zleceń poczekasz nieco dłużej.
Oprawa miękka wyróżnia się:

 • twardym grzbietem spinającym kartki
 • miękką, zazwyczaj przezroczystą okładką z przodu i tekturową okładką z tyłu
 • będzie odpowiednia do raportów, audytów i prac zaliczeniowych
 • błyskawiczną realizacją zlecenia, najczęściej ,,od ręki”, na miejscu

Oprawa prac Poznań – poznaj sposoby oprawiania prac w najlepszej drukarni!

Kseroa0.pl to drukarnia, która zajmuje się między innymi oprawami kanałowymi sztywnymi lub miękkimi. Taka oprawa jest najlepsza do prac dyplomowych, ponieważ prezentuje się profesjonalnie i estetycznie.

Oprawa kanałowa sztywna:

 • okładka jest sztywna
 • ma z przodu wytłoczony napis
 • metoda polega na mocnym zaciśnięciu listwy umieszczonej na grzbiecie
 • kolory to: bordowy, granatowy, czarny

Oprawa kanałowa miękka:

 • grzbiet stanowi metalowa listwa zaciskająca się na kartkach
 • pozwala na swobodne rozkładanie i oprawianie na nowo
 • maksymalna ilość kartek to do oprawy to 90
 • przód jest przezroczysty, tył wykonany z tektury

Jak przygotować się do wydruku?

Każda uczelnia ma nieco inne zasady i reguły, jeśli chodzi o oddawanie prac dyplomowych. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj oprawy, musisz się zapoznać z wytycznymi uczelni. W przypadku, gdy zdecydujesz się na twardą oprawę, pamiętaj, aby na okładce widniało oznaczenie, jaki rodzaj pracy znajduje się w środku. Oprócz tego, powinieneś wiedzieć też ile kartek będzie miała Twoja praca. Tutaj również trzeba zapoznać się z wytycznymi uczelni i dowiedzieć się, czy druk ma być obustronny czy też jednostronny. Należy też zapisać swoją pracę w formie PDF, wówczas będziesz miał pewność, że podczas drukowania nie nastąpi rozsypanie składu i formatowanie tekstu. Profesjonalna drukarnia zanim przyjmie od Ciebie pracę do oprawy, ma doświadczonych pracowników, którzy poinformują Cię, co trzeba zrobić przed oddaniem pracy dyplomowej do oprawy.

Podsumowanie

Praca dyplomowa musi być oprawiona solidnie i estetycznie. Podczas czytania Twojej pracy nie mogą wypadać kartki, a praca powinna swobodnie dać się rozłożyć, tak, aby można ją było przeczytać. Istotne jest stosowanie się do wytycznych uczelni oraz podanie informacji na okładce, co zawiera zawartość. Nie zapomnij też o skalkulowaniu, ile stron będzie zawierała Twoja praca, bowiem nie każda oprawa obejmie dużą objętość kartek.

You may also like...