Wartości Unii Europejskiej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gwiazdki na fladze UE to tak naprawdę nie są odpowiedniki krajów członkowskich. Ten mit powstał kilka lat temu, kiedy faktycznie w Unii Europejskiej było dwanaście krajów członkowskich, a na fladze UE widnieje dwanaście gwiazdek. Jednak obecnie krajów członkowskich jest już czternaście. Należą do nich takie oto kraje: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Finlandia, Szwecja, Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Rumunia oraz Chorwacja. Wątpliwa jest kwestia Wielkiej Brytanii, która niedawno zdecydowała się opuścić Unię Europejską, jednak jeszcze nie wydarzyło się to oficjalnie. Co zatem oznaczają tajemnicze gwiazdki na fladze UE?

Znaczenie gwiazdek europejskich – wiedza dla wszystkich

Gwiazdki te tak naprawdę odnoszą się do wartości samej UE. Liczba dwanaście oznacza piękno, harmonię oraz boskość. Jest tak, ponieważ mamy dwanaście godzin na tarczy zegara, dwanaście miesięcy w roku, Jezus także zebrał dwunastu apostołów, zaś w apokalipsie Świętego Jana przeczytamy o dwunastu murach Nowego Jeruzalem. Zatem jest to liczba bardzo mocno zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, która to stanowi podwaliny wartości europejskich. To właśnie chrześcijaństwo stworzyło grunt kulturowy dla współczesnej Europy.

Gwiazdy w okręgu

Gwiazdy na fladze są ułożone w kręgu, co oznacza równość pomiędzy krajami. Wszystkie kraje Europy mają być sobie równe, ale nie oznacza to, że mają być identyczne. Symbolika ta akcentuje otwartość na różnorodność, jednak bez wywyższania którejkolwiek opcji. Niebieskie tło flagi oznacza natomiast dyplomację i pokój. Zatem intencją Unii Europejskiej jest zjednoczenie Europy, aby zapobiec konfliktom zbrojnym, które były częste w europejskiej historii.

Zatem jak widzimy, symbolika flagi Unii Europejskiej nie odnosi się bezpośrednio do liczby krajów członkowskich, tylko do głębszych wartości.

 

You may also like...