Czy warto zaopatrzyć się w susz z lucerny?
Lucerna to jedna z najcenniejszych roślin pastewnych, gdyż przynosi wysokie plony zielonej masy(do 60 t/ha) i posiada wysokie walory pokarmowe. Wykorzystywana jest w żywieniu zwierząt hodowlanych, jako wysokobiałkowa pasza objętościowa.
Czy warto uprawiać lucernę?
Istotne jest, że lucerna jest rośliną, którą można uprawiać na terenie całego kraju(z wyjątkiem strefy nadmorskiej i gór). Lucerna wytwarza głęboki system korzeniowy, dzięki czemu sprawdzi się na stanowiskach suchszych. W przypadku lucerny tylko młode siewki wykazują wrażliwość na brak wody(do czasu rozwinięcia systemu korzeniowego). O powodzeniu uprawy decyduje odczyn gleby, która powinna posiadać pH w granicach 6 – 7,5. Z tego powodu trzeba uregulować odczyn odpowiednio do rodzaju gleby jeszcze przed zasiewem. Wykorzystanie lucerny, jako pastwiska nie jest częstym rozwiązaniem w Polsce, a tymczasem lucerna to źródło energii i białka dla zwierząt przeżuwających, które dostarcza także witamin i minerałów.
W przypadku lucerny istotne jest, aby dobrać właściwy termin zbioru lucerny. Na początku etapu kwitnienia rośliny te zaczynają intensywne gromadzenie w swoim składzie włókna surowego(co obniża smakowitość paszy). W takim wypadku susz z lucerny może nawet wywoływać choroby układu pokarmowego zwierząt. Najlepszy termin na zbiór lucerny to początek fazy kwitnienia, w sytuacji, gdy mniej niż 10% roślin w łanie rozpoczyna kwitnienie. W tym momencie lucerna zachowuje najlepszy stosunek włókna surowego i białka. Lucerna powinna być cięta na wysokość około 5 cm, dzięki czemu kolejny pokos będzie odrastał szybciej. Zbiór powinien być poprzedzony zgrabianiem materiału w rzędy.
Lucerna to roślina łatwa w pielęgnacji, która nie wymaga ochrony chemicznej(przynajmniej w pierwszych trzech latach użytkowania), gdyż szybkie tempo wzrostu zapobiega występowaniu zachwaszczenia. Lucerna nie potrzebuje nawożenia azotem. Jest to roślina zalecana przede wszystkim gospodarstwom posiadającym bydło, a w szczególności krowy mleczne. Roślina ta zostawia po sobie dużo azotu w glebie.
Lucerna może zostać przeznaczona do produkcji wysokiej jakości suszu. Susz z lucerny jest dodatkiem paszowym o bardzo szerokim zastosowaniu. Sprawdza się jako pasza uzupełniająca dla:
- trzody,
- bydła,
- królików,
- drobiu,
- owiec,
- koni.
Informacje dlaczego lucerna jest wybierana do żywienia zwierząt hodowlanych?
Główną zaletą suszu z lucerny jest fakt, że stanowi on bogate źródło białka. Dodatkowo w żywieniu zwierząt przynosi takie korzyści jak:
- regulacja procesów trawiennych,
- wzmocnienie układu odpornościowego;
- poprawę wyglądu i kondycji skóry oraz sierści;
- wsparcie dobrego rozwoju organizmu.
Susz z lucerny pozwala na wysoki przyrost żywej wagi młodych zwierząt rzeźnych, zwiększa wydajności krów mlecznych. Lucerna to jedna z głównych roślin paszowych dla królików. Do zalet suszu z lucerny zalicza się:
- wysoka zawartość karotenu – do 300 mg na 1 kg;
- brak GMO;
- białko, które charakteryzuje się dobrą wartością biologiczną;
- źródło minerałów(wapń, potas, fosfor, magnez, sód, żelazo, mangan, bor, miedź, kobalt, molibden czy jod) oraz witamin.