Urządzenia sieciowe

Urządzenia sieciowe, jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniami przeznaczonymi do łączenia, udostępniania czy zarządzania siecią/sieciami. Rzecz jasna różnią się one zastosowaniem i cechami, ale o tym już za chwilę. Możemy je podzielić, ze względu na sposób łączenia, na LAN czyli połączenia przewodowe i WLAN czyli bezprzewodowe.

 

Wymienimy kilka przykładów urządzeń sieciowych do użytku w domu:
• Karta sieciowa – znajdująca się w każdym komputerze osobistym, karta rozszerzeń niezbędna do łącznia z siecią LAN, posiada najczęściej wejście na RJ45, czasem zdarza się, że karty sieciowe posiadają wbudowany moduł Wifi – mogą się one łączyć z okolicznymi sieciami bezprzewodowymi lub tworzyć hotspot.
• HUB, czyli koncentrator – coraz rzadziej już stosowane urządzenie posiadające wiele portów, do których mogą przyłączyć się komputery w sposób przewodowy. Służył on do przekazywania i w niektórych wypadkach wzmacniania sygnału z jednego portu do wszystkich. W wyniku coraz większych wymagań aplikacji i zwiększających się przepustowości HUB-y zostały wyparte przez przełączniki.
• Switch, czyli przełącznik – w zasadzie pełni funkcje tą samą co koncentrator, dodatkowo eliminując problem kolizji, który zaczął występować w HUB-ach, poprzez segmentowanie sieci.
• Router – urządzenie służące do połączenia różnych sieci, pełniące tym samy funkcję węzła komunikacyjnego. Bazując na informacjach zawartych w pakietach jest on w stanie przekazać je z sieci źródłowej do docelowej. Routery także mogą być punktami dostępu do internetu – większość z nich posiada zróżnicowane interfejsy WAN jak Ethernet, 3G, 4G itp.
Oczywiście typów urządzeń sieciowych ciągle przybywa i jest ich coraz więcej, jednak powyższa lista zawiera jedynie te najbardziej znane i najczęściej stosowane. Jak łatwo się domyślić różne schematy sieci komputerowych wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń sieciowych, np. topologia gwiazdy wymaga podłączenia wszystkich urządzeń do punktu dostępu, którym może być switch.

 

You may also like...